Szlaki rowerowe

 

Gmina Skwierzyna przygotowała wizualizację krajobrazową dwóch nowych szlaków rowerowych. Głównym założeniem jest ich prezentacja - ukształtowanie terenu wzdłuż trasy szlaków poprzez wykonanie profilów hipsometrycznych oraz naniesienie wizualizacji krajobrazowej w formie fotografii i filmów obrazujących poszczególne miejsca i odcinki. Grafika zastosowana w profilach hipsometrycznych, które prezentują wzniesienia i odcinki szlaku o zróżnicowanym nachyleniu terenu jest czytelna dla każdego miłośnika wycieczek rowerowych i w łatwy sposób obrazuje zmienność ukształtowania trasy.

Jeziora od lat stanowią atrakcję dla turystów szukających ciszy i spokoju na łonie natury, stąd fani rowerowych wycieczek będą zachwyceni ścieżkami wytyczonymi nad jeziora w Gliniku i Mierzynie.

Trasa nr 1 - Skwierzyna - Mierzyn (jezioro Mierzyńskie) przez Świniary, Krobielewko, Wiejce, Mierzyn,

Trasa nr 2 - Skwierzyna - Glinik (jezioro) - Skwierzyna przez Rakowo, Trzebiszewo, Glinik, Stary Dworek.

Szlaki są poprowadzone w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo turystom, głównie drogami leśnymi oraz gminnymi i powiatowymi o małym natężeniu ruchu.

Zapraszamy na wycieczki rowerowe po nowo zaprojektowanych szlakach.

Nowe szlaki rowerowe są dostępne TUTAJ.

Przez Gminę Skwierzyna przebiega sieć oznakowanych szlaków rowerowych, która łączy wszystkie miejscowości w Gminie i umożliwia turystom odbywanie wycieczek na odległość nieprzekraczającą, przy wycieczce całodziennej 50 km. Stworzona sieć szlaków rowerowych, łączy się z siecią szlaków w gminach sąsiednich, a nawet daje możliwość połączenia jej, poprzez szlaki ponadregionalne, z województwem wielkopolskim i zachodniopomorskim a poprzez międzynarodową trasę R1 i szlak transgraniczny z Brandenburgią w Niemczech.

Szlaki są poprowadzone, w celu zapewnienie bezpieczeństwa turystom, głównie drogami leśnymi oraz gminnymi i powiatowymi o małym natężeniu ruchu.

Aby umożliwić korzystanie w pełni z sieci szlaków rowerowych w Gminie Skwierzyna w każdej wsi sołeckiej oraz w mieście posadowiono tablice informacyjne z mapą gminy na której, zaznaczono szlaki rowerowe, oraz zamieszczono informacje o gminie i poszczególnych sołectwach z wyróżnieniem najatrakcyjniejszych i wartych odwiedzenia miejsc.

Wszystkie szlaki w Gminie Skwierzyna są oznakowane za pomocą tabliczek informacyjnych, które na skrzyżowaniach i rozjazdach zawierają informację o odległościach.

Szlak zielony – ponadregionalny Lubiatów – Krasne Dłusko
Na terenie Gminy Skwierzyna przebiega przez: Wiejce, Krobielewko, Skrzynicę, Nowy Dwór, Świniary, Skwierzyna Gaj – punkt widokowy, Skwierzyna Rynek.
W gminie Skwierzyna długość szlaku wynosi - 34,6 km

Szlak żółty – ponadregionalny Warcin – Zamyślin
Na terenie Gminy Skwierzyna przebiega przez: Warcin, Gościnowo, Dobrojewo, Jezierce, Krobielewko, Wiejce.
W gminie Skwierzyna długość szlaku wynosi - 30,2 km

Szlak czerwony – euroregionalny Santok – Chełmsko
Na terenie Gminy Skwierzyna przebiega przez: Osetnica ("Dębiniec"), Warcin, Murzynowo –Kijewice- Skwierzyna Gaj – Skwierzyna rynek – Skwierzynka - Chełmsko.
W gminie Skwierzyna długość szlaku wynosi 24,8 km

Szlak niebieski – międzygminny, przebieg szlaku: Skwierzyna Dworzec PKP – Lisia Góra (Gmina Bledzew), długość szlaku – 6km

Szlak żółty – międzygminny, przebieg szlaku: Skwierzyna Rynek – Rakowo – Kolonia Brzozowiec. Długość szlaku 14,3 km

Szlak czarny – międzygminny, przebieg szlaku: Skwierzyna rynek – Skwierzyna Gaj, Jezierce, Lipki Wielkie. Długość szlaku 17,4 km

Szlak łącznikowy Trzebiszewo – połączenie ze szlakiem żółtym. Długość szlaku – 1,6 km.