Sołectwa

Gmina Skwierzyna (52o35’56’’N, 15o30’22’’E) to idealne miejsce dla wszystkich, którzy pragną odpocząć na łonie natury z dala od miejskiego hałasu. „Zielona perła” na północy województwa lubuskiego ma niezwykle bogatą ofertę turystyczną, z której każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie.

Przepiękne lasy, które nie tracą swojego uroku nawet w chłodniejszych porach roku, pola usytuowane w pobliżu rzek, malownicze krajobrazy i architektura nosząca ślady minionych wieków. W sołectwach przynależnych do gminy zaprojektowano wiele szlaków turystycznych, dzięki którym podróż przez malowniczą krainę jest czystą przyjemnością. Z myślą o wszystkich odwiedzających okolicę postawiono tablice informacyjne oraz szczegółowo oznakowano trasy turystyczne, by maksymalnie zadbać o bezpieczeństwo osób, które zdecydują się na wypoczynek w tych stronach.

Burmistrzem Skwierzyny jest Wojciech Kowalewski.

 Dobrojewo (52o41’19,6’’N, 15o28’02,5’’E)

Dobrojewo usytuowane między Murzynowem a Gościnowem to niewielka miejscowość położona z dala od zgiełku miasta. Okolice sołectwa to alternatywa dla tych, którzy poszukują ekologicznych miejsc na swój wypoczynek. Czyste powietrze, zielone tereny niezwykle bogate pod względem gatunków roślin i zwierząt to tylko nieliczne z oferowanych atrakcji. Przede wszystkim na uwagę zasługuje Kościół Świętej Trójcy w Dobrojewie z początku XX w. Przy świątyni znajduje się poniemiecki cmentarz oraz stalowa dzwonnica. Warto odwiedzić Izbę Edukacji Leśnej, gdzie przechowywane są eksponaty związane z historią leśnictwa, ale nie tylko. W czterech izbach urządzono muzeum, a tam odnaleźć można np. przedmioty wojskowe czy eksponaty materialnej kultury mieszczańskiej i ziemiańskiej.

Już samo położenie wsi na skraju Puszczy Noteckiej czyni ją miejscem niezwykle ciekawym, szczególnie w cieplejszych porach roku. Rzadka fauna i flora daje schronienie niezwykłym, bezcennym gatunkom roślin i zwierząt. Spotkać tu możemy np. objętego ochroną storczyka plamistego. Jego powszechne występowanie powoduje, że latem okoliczne pola zamieniają się w prawdziwy teatr barw.

W tutejszych lasach i na polach natrafić można na sarny, jelenie, dziki, kuny czy lisy, a przepływające przez Gminę Skwierzyna rzeki - Warta, Obra- są szczególnie doceniane przez miłośników wędkarstwa. Zwłaszcza Obra jest jedną z najbardziej łownych rzek regionu. Dodatkowym walorem turystycznym jest możliwość odbywania długich wycieczek korytami rzeki; jest to idealne miejsce dla fanów sportu kajakowego. Szlaki rzeczne ciągną się przez najciekawsze miejsca w okolicy.  Ogromne wrażenie robią powalone drzewa, często za sprawą występującego w okolicy bobra. Dzięki różnorodnej roślinności podróż jest wyjątkowym przeżyciem, które na długo zapadnie w pamięć każdego turysty.

Sołtysem Sołectwa Dobrojewo jest Władysław Banicki.

Gościnowo (52o40’55’’N, 15o25’45’’E)

Kolejną ciekawą propozycją na terenie Gminy Skwierzyna jest Gościnowo. Wieś założona została we wrześniu 1613 roku przez starostę międzyrzeckiego- Aleksandra Zborowskiego. W przeszłości, w latach 1975-1998 Gościnowo administracyjnie przynależało do województwa gorzowskiego. W 2008 roku do Gościnowa włączono przysiółek- Osetnica.

Jak większość miejscowości w tym rejonie również Gościnowo posiada bogatą ofertę turystyczną. W centrum wsi znajduje się dawny cmentarz ewangelicki z nagrobkami z 1880 roku; założony został w poł XIX wieku i działał do końca II wojny światowej.

W ramach akcji Ocalić od zapomnienia cmentarz odtworzono i dziś funkcjonuje w postaci lapidarium. W pobliżu znajduje się również cmentarz katolicki z pomnikiem, na którym widnieją nazwiska  żołnierzy niemieckich, którzy ponieśli śmierć na frontach w latach 1914-1920.

Dla entuzjastów aktywnego wypoczynku przygotowano szeroką ofertę, w której znajdziemy min. możliwość odbywania długich wycieczek szlakami, które zostały zaprojektowane w taki sposób, by zaprezentować najciekawsze miejsca w okolicy.

W pobliżu znajduje się cała sieć szlaków turystycznych oraz liczne ścieżki edukacyjne. W pobliskich  lasach odnaleźć można wiele unikalnych gatunków roślin i zwierząt. Podczas pieszych przechadzek czy rowerowych wycieczek natrafić można na drzewa takich gatunków jak dąb, sosna czy olcha, a żywe pomniki przyrody odnajdujemy na ternie całej gminy. Warto zaznaczyć, że dzięki występowaniu w większości drzew iglastych tereny gminne cieszą oko cały rok, a szlaki turystyczne nie pustoszeją nawet w chłodniejszych miesiącach.

Sołtysem Sołectwa Gościnowo jest Anna Kłos.

Krobielewko (52o38’20’’N, 15o43’29’’E)

Szczególne znacznie dla Krobielewka ma jego położenie, ponieważ miejscowość znajduje się na skraju Puszczy Noteckiej. Zalążkiem wsi była osada o nazwie Krobielewo. Warto zaznaczyć, że Krobielewko to wieś o XVII wiecznym rodowodzie holenderskim. W roku 1939 Wehrmacht wybudował tutaj  drewniany most na Warcie, a trzeba zaznaczyć, że był to najdłuższy drewniany most III rzeszy.

Odwiedzając miejscowość warto odwiedzić kościół filialny z 1924r., budownictwo wiejskie z II połowy XVIII wieku oraz budynki dawnego urzędu celnego. Znajdziemy tutaj również zabudowania niemieckiej strażnicy granicznej, dwór z końca lat XIX w. oraz dawną siedzibę nadleśnictwa. W centrum Krobielewka postawiono kompozycję rzeźbiarską- Głaz Edka, która wykonana została min. z polnych kamieni, drewna i opon; poza tym okolica to przede wszystkim piękne krajobrazy, rozległe pola i łąki, które cieszą oko o każdej porze roku. Dla osób nastwionych na aktywny wypoczynek idealne okażą się wyznaczone trasy, po których można poruszać się zarówno pieszo jak i rowerem.

Sołtysem Sołectwa Krobielewko jest Małgorzata Stańko.

Murzynowo (52o38’ 31,35’’N, 15o27’ 3,16’’E)

Gmina Skwierzyna liczy siedem sołectw. Jednym z większych jest Murzynowo; duża wieś położona obok prawego brzegu Warty, w odległości ok. 6km na północny wschód od Skwierzyny. Dawniej miejscowość miała status wsi królewskiej, w starostwie międzyrzeckim.

Malownicze położenie Murzynowa sprawia, że jest to miejsce chętnie odwiedzane każdego roku przez turystów z różnych stron Polski. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się zespół przyrodniczo-krajobrazowy o powierzchni 302ha, który powstał w celu ochrony walorów widokowych i estetycznych krawędzi doliny warciańskiej pomiędzy Kijewicami a Ostnicą. W tym niezwykłym miejscu znajduje się kilkadziesiąt drzew o wymiarach pomnikowych, siedlisko wielu gatunków ptaków. Atutem okolicy ściągającym każdego roku rzesze turystów jest nieprzeciętna obfitość lasów w grzyby. Każdej jesieni tereny pobliskie tereny zamieniają się prawdziwy „grzybowy raj”. Położenie Murzynowa w pobliżu Warty to idealna propozycja dla pasjonatów wędkarstwa, którzy w ciszy i spokoju mogą oddawać się swojej pasji.

Będąc w okolicy warto odwiedzić obecny kościół, którego powstanie przypada na 1837r. Pierwszą świątynię w Murzynowie ufundował w roku 1774 r. ostatni starosta międzyrzecki, kasztelan krakowski A. Jabłonowski.

Sołtysem Sołectwa Murzynowo jest Anna Nobel.

Świniary (52o37’58,2’’N, 15o35’35,0’’E)

Miejscowość położona w dolinie Warty, ok. 7km na północny wschód od Skwierzyny. Sołectwo Świniary obejmuje trzy miejscowości: Świniary, Nowy Dwór oraz Jezierce, natomiast całość sołectwa znajduje się na terenie Puszczy Noteckiej.

W Świniarach podziwiać możemy neogotycki kościół filialny. Wyjątkowo cenne jest historyczne wyposażenie świątyni: retabulum ołtarzowe oraz cynowe świeczniki. W sołectwie mieści się park krajobrazowy, a na jego terenie pomnikowe dęby oraz staw. Warta uwagi jest również dawna oficyna dworska z 1911 roku. W okolicy znajduje się osada leśna Jezierce. Dawniej była to wieś, aktualnie Jezierce to leśniczówka położona przy jeziorze kilka kilometrów od Świniar. Niedaleko wsi, obok leśniczówki Leszczyny mieszczą się dwa torfowiska: Koza oraz Leszczyny, na których terenie spotkać można okazy takich roślin jak żurawina błotna czy rosiczka okrągłolistna.

Opisując tereny sołeckie nie można pominąć Nowego Dworu. Wieś pochodząca z XVII w. mieści się na południowym skraju Puszczy Noteckiej. Tutaj z całą pewnością na uwagę zasługuje neogotycki kościół z XIX w. oraz rozległy park krajobrazowy z pozostałościami po dawnym neoklasycystycznym pałacu. Ponadto Świniary to przede wszystkim piękne i ekologiczne tereny, świeże powietrze i spokój od miejskiego zgiełku.

Sołtysem Sołectwa Świniary jest Łukasz Hofanowski.

Trzebiszewo (52o38’N, 15o23’E)

Malownicza wieś położona nad Wartą, na trasie między Skwierzyną a Gorzowem Wielkopolskim. Na przestrzeni wieków przynależność administracyjna Trzebiszewa wielokrotnie się zmieniała, jednak od roku 1993 wieś powróciła do powiatu międzyrzeckiego. Samo powstanie miejscowości datowane jest na XIV wiek.

W Trzebiszewie znajduje się neogotycki kościół, który wzniesiony został w latach 1846-1848. Turyści odwiedzający te strony  podziwiać mogą architekturę z XIX w. o surowych cechach klasycystycznych. Charakterystyczna dla tego stylu jest m.in. prostota budowli, oszczędność w zdobieniu oraz przeważające proste linie.

Świeże powietrze, zielone tereny, a w pobliżu wsi użytek ekologiczny- „Staw Raby”- to atuty tej okolicy. Prawdziwym skarbem, a zwłaszcza dla obserwatorów ptaków jest występowanie na pobliskich terenach bielika. O drapieżnej naturze pięknego ptaka turyści mogą przekonać się  w trakcie polowań, którym oddaje się na nadwarciańskim brzegu.

Sołtysem Sołectwa Trzebiszewo jest Zbigniew Dec.

Wiejce (52o38’45,2’’N, 15o45’19,8’’E)

Wieś położona na prawym brzegu Warty, na skraju Puszczy Noteckiej w odległości ok.18km na północny wschód od Skwierzyny.

Dawniej w I połowie XIX w. miejscowość należała do właścicieli Goraja, a następnie przeszła w ręce majora von Jena-Kothen. To właśnie major wybudował tutaj folwark oraz dwór z przynależnym parkiem. Z biegiem czasu dwór został rozbudowany i przybrał formę neobarokowego pałacu.

Na przestrzeni lat funkcje, jakie pełnił pałac również ulegały zmianom. Kolejno funkcjonowała tu szkoła, ośrodek kolonijny, a w końcowym efekcie w latach 2001-2003 powstał luksusowy hotel. W Wiejcach znajduje się również Bismarckstein- głaz Bismarcka, na którym dawniej umieszczona była podobizna kanclerza.

Poza zabytkami okolica sołectwa to przede wszystkim przepiękne gęste lasy, tajemnicze zagajniki i widoczne z każdej strony pola. Wiejce to prawdziwa „perła” regionu. Niezwykła architektura przywodząca na myśl dawne dzieje w połączeniu z bujną zielenią regionu tworzą wspaniałą całość.

Niezwykłe bogactwo okolicznych lasów sprawia, że każdego roku do Wiejc ściągają tabuny miłośników grzybobrania. To właśnie tutaj pierwszy raz zorganizowano Święto Podgrzybka- coroczną już dziś imprezę promującą tereny Puszczy Noteckiej. To wyjątkowe miejsce docenione zostało również przez myśliwych, ponieważ lasy bogate są w takie gatunki zwierząt jak sarny, dziki oraz jelenie.

Sołtysem Sołectwa Wiejce jest Mirosław Gołaś.