Położenie

SKWIERZYNA to miasto w województwie lubuskim, powiecie międzyrzeckim.

Krzyżują się tu ważne szlaki komunikacyjne: drogi krajowe nr 24 - Poznań - Gorzów i międzynarodowe E - 65 Wrocław - Szczecin. Niedaleko stąd do przejść granicznych w Kostrzynie nad Odrą - 70 km, Słubicach - 80 km, Świecku - 90 km. Odległość zaledwie 150 km dzieli Skwierzynę od Berlina. Blisko stąd do stolic regionów: Gorzowa - 30 km, Zielonej Góry - 80 km, Poznania - 100 km, Szczecina - 130 km, czy Wrocławia - 250 km.

Ze Skwierzyny blisko też nad morze do Pobierowa, Niechorza, Rewala, Trzęsacza (ok. 220 km).

Od początku istnienia miasto związane jest z rzekami Wartą i Obrą. Ważny wpływ na krajobraz gminy ma również kompleks leśny Puszczy Noteckiej, który rozciąga się od Santoka aż po wielkopolskie Oborniki.Lasy zajmują 68% powierzchni gminy. Są rajem dla grzybiarzy, amatorów ciszy, spokoju i pieszych wędrówek, ale też miejscem spotkań myśliwych, gdyż nie brak tu dzikiej zwierzyny. Sarny, jelenie, dziki, kuny czy lisy nie należą do rzadkości.
Rzeki, Warta a zwłaszcza Obra, która stała się ostoją dla siedlisk bobrów, dostarczają wrażeń z wędrówek ich urozmaiconymi brzegami. Obra wraz z rynną jezior zbąszyńskich, tworzy najpiękniejszy na Niżu Polskim szlak wodny o długości 220 km z zakończeniem w Skwierzynie. Jeziora, które okalają gminę (Soleckie, Lubikowskie, Głębokie i Chycińskie) są świetnym miejscem do uprawiania żeglarstwa, kajakarstwa i windsurfingu.

W skład gminy wchodzi 7 sołectw obejmujących swym zasięgiem 9 wsi, wśród których największą jest Murzynowo, a najdalej wysuniętą na wschód - Wiejce.