SKWIERZYŃSCY SPORTOWCY – STYPENDYŚCI U PROGU 2024 ROKU

28.02.2024

Troje skwierzyńskich sportowców - stypendystów pracowicie przygotowuje się do sezonu 2024.

Renata Śliwińska – wieloletnia zawodniczka sekcji lekkoatletycznej Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”, złota medalistka i zdobywczyni rekordów olimpijskich, świata, Europy i Polski w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą. Rok 2023 w karierze Renaty to m.in. I miejsce w pchnięciu kulą i rekord świata podczas Paralekkoatletycznych Mistrzostw Świata – Paryż’2023 czy I miejsce w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem podczas Paralekkoatletycznych Mistrzostw Polski Szczecin’2023. W tej chwili sportsmenka intensywnie trenuje przed najważniejszą imprezą  sportową – letnimi Igrzyskami Paraolimpijskimi Paryż ‘2024 .

Oskar Gazdyszyn – od jesieni 2022 roku zawodnik sekcji lekkoatletycznej Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”. Trenuje pchnięcie kulą i rzut oszczepem. Pomimo krótkiego „stażu” sportowego w 2023 roku Oskar zdobył złoto i brąz w pchnięciu kulą i rzucie oszczepem podczas Paralekkoatletycznych Mistrzostw Polski w kat. U17 i U20 – Tarnów’2023. Kolejnym sukcesem ambitnego zawodnika jest fakt zakwalifikowania się od stycznia 2024 do lekkoatletycznej kadry narodowej juniorów. W tym roku Oskar zamierza zawalczyć o złoto podczas najbliższych Mistrzostw Polski juniorów w Kozienicach.

Natalia Jaros – zawodniczka Ludowego Klubu Sportowego POM Strzelce Krajeńskie uprawiająca od 4 lat kolarstwo górskie, szosowe i przełajowe. Rok 2023 w karierze tej zawodniczki to m.in.  I miejsce w Pucharze Polski na szosie w Dobromierzu, II miejsce podczas Mistrzostw Polski LZS w przełajach w Turawie, czy III miejsce w Mistrzostwach Makroregionu w Zielonej Górze. Największe wyzwanie jakie stoi przed Natalią w tym roku to Górskie Szosowe Mistrzostwa Polski  w Łukowicach.

Stypendia sportowe przyznawane są w naszej gminie już od 13 lat na podstawie uchwały nr V/33/11 Rady Miejskiej w Skwierzynie z 24 lutego 2011 r. zawodniczkom i zawodnikom osiągającym wysokie wyniki sportowe.

Zgodnie z aktualną wersją uchwały przyjętą przez radę miejską w 2018 roku stypendia przyznaje Burmistrz Skwierzyny mieszkającym na terenie naszej gminy i należącym do klubów sportowych zawodniczkom lub zawodnikom spełniającym szczegółowe kryteria, m.in. zajmującym „medalowe” miejsca podczas zawodów mistrzostw Polski, Europy czy świata lub igrzysk olimpijskich, organizowanych przez ogólnopolskie związki sportowe. Kwota stypendium jest uzależniona od medalowego miejsca zajętego w danym roku przed złożeniem wniosku o stypendium i powiązana procentowo z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę (od 15 % do 100% tego wynagrodzenia miesięcznie).

 

Fot. archiwum prywatne R.Śliwińskiej, E.Jaros, M.Dobrowolskiej