XIX ŚWIĘTO PODGRZYBKA ZA NAMI

14.09.2022

W sobotę 10 września na Rynku Miejskim w Skwierzynie odbyła się XIX odsłona Święta Podgrzybka, której organizatorem były Gminy i Nadleśnictwa Skwierzyna i Międzychód, Karwin. Już od rana na promenadzie nad Warta odbywały się zawody wędkarskie o „Puchar Burmistrza Skwierzyny”, a w Parku Ryb rozgrywane były międzyszkolne zawody sportowe pn. „Boletus”.

Punktualnie o 13:00 odbyło się uroczyste otwarcie Święta Podgrzybka na Rynku Miejskim. Wśród gości znaleźli się między innymi: poseł na sejm RP Krystyna Sibińska, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Andrzej Szelążek, Starosta Międzyrzecki Agnieszka Olender, Burmistrz Międzychodu Krzysztof Wolny, Nadleśniczowie Nadleśnictw: Skwierzyna Jan Piecyk, Międzychodu Sylwester Morawiak, Karwin Włodzimierz Rocławski, samorządowcy, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych gminy, leśnicy, prezesi stowarzyszeń. Szczególnym momentem było wręczenie, przez Wiceprezesa Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego Wacława Napierałę w asyście Wiceprezesów Lubuskiej Izby Rzemieślniczej Włodzimierza Idziora i Pawła Jeziorskiego, najwyższego odznaczenia w Polskim Rzemiośle tj. „Szabli Kilińskiego” dla Burmistrza Skwierzyny Lesława Hołowni. Ponadto Gmina Skwierzyna wyróżniona została przez Związek Rzemiosła Polskiego „Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego”.     

Podczas Święta Podgrzybka można było degustować potraw z dziczyzny, zjeść przepyszne zupy: gulaszową i kurkową, zobaczyć stoiska ekologiczno – promocyjne Nadleśnictw, które funkcjonują na terenie Puszczy Noteckiej, obejrzeć zawody pilarzy, poznać firmę GOLD-LAS z Dobrojewa, która zajmuje się przetwórstwem grzybów, posłuchać wykładów o funkcjonowaniu Puszczy Noteckiej.

Nie lada atrakcją był turniej miast Skwierzyna – Międzychód. Pracownicy oby Urzędów, Nadleśnictw oraz mieszkańcy rywalizowali w różnorakich konkurencjach sportowych takich jak: przeciąganie samochodu na czas, strzelanie, spacer po sosnowych plastrach, tratwa, hydronetka. Po podliczeniu wszystkich punktów zwycięzcą turnieju miast została SKWIERZYNA. W nagrodę do skwierzyńskiego ratusza trafił okazały puchar przechodni.

Na koniec imprezy wspaniałe koncerty zagrały zespoły Taraka i Samy Swoi.